STARY SĄCZ

Piesze Szlaki Turystyczne PTTK

Żółty: Stary Sącz (Dworzec PKP- 310m npm) – Przehyba (Schronisko górskie – 1175m npm).
Różnica wzniesień ok. 840m, długość szlaku ok. 14,5km, czas wyjścia ok. 5:00h, czas zejścia ok. 4:00h. Szlak stanowi fragment Małopolskiego Szlaku Papieskiego. Jego pierwsza część prowadzona jest widokowym grzbietem wzgórza Sapieniec (450m npm). Druga na odcinku Przysietnica – Przehyba, prowadzi  trawersem grzbietu Jaworzyny (1128m npm), przez malownicze Lasy Popradzkiego Parku Krajobrazowego (Puszcza Karpacka). Optymalne przejście dwudniowe z noclegiem na Przehybie i zejściem  do Krościenka (czerwony), Szczawnicy (niebieski), lub Rytra (niebieski). W warunkach zimowych na drugiej części szlaku zalecane rakiety śnieżne.
 

 
 
 
 
 

Zielony: Barcice (Dworzec PKP – 325m npm) – Dojście do szlaku niebieskiego z Rytra (Wdżary Niżne – 770m npm).

Różnica wzniesień ok. 450m, długość szlaku ok.7km, czas wyjścia ok. 3:00h, czas zejścia ok. 2:00h. Szlak dojściowy do szlaku niebieskiego (Rytro-Przehyba). Prowadzony widokowymi stokami Kanarkówki (671m npm), można iść dalej, ale już szlakiem niebieskim w kierunku Przehyby, przez Wdżary Wyżne (856m npm) i Wietrzne Dziury (pomnik przyrody z wychodniami piaskowca i jaskiniami szczelinowymi). Optymalne przejście jednodniowe (szlak zielony) z zejściem do Rytra (niebieski), lub dwudniowe z dojściem szlakiem niebieskim i noclegiem na Przehybie. W warunkach zimowych zalecane rakiety śnieżne.

Niebieski: Barcice (Centrum – 325m npm) – Dojście do szlaku czerwonego na Łabowska Halę (Makowica  – 948m npm).

Różnica wzniesień ok. 700m, długość szlaku ok. 8km, czas wyjścia ok.3:30h, czas zejścia ok. 3:00h. Szlak prowadzi przez Wolę Krogulecką (wybitne miejsce widokowe na Kotlinę Sadecką i Dolinę Popradu) gdzie znajduje się platforma widokowa, Głęboki Jar (pomnik przyrody z zadaszona wiatą i mostem drewnianym.), dalej na przepiękne widokowe polany podszytowe Makowicy i do Chaty Górskiej Cyrla (czerwony), lub  do Schroniska na Łabowskiej Hali (czerwony). Optymalne przejście jednodniowe z zejściem do Rytra (czerwony), lub dwudniowe z noclegiem w Chacie Górskiej Cyrla. Dla wprawnych turystów jest też możliwe dalsza wędrówka do schroniska na Łabowskiej Hali i dalej w kierunku Krynicy (czerwony), przejście 2-3-dniowe. W warunkach zimowych wymagane rakiety śnieżne lub narty ski-tourowe.

Bardzo ważna informacja : na początku 2020 r. most na Głębokim Jarze został zamknięty dla ruchu mechanicznego oraz pieszego. Powodem zamknięcia jest pogarszający się stan techniczny konstrukcji (pojawienie się grzybów) W związku z tym szlak turystyczny ma zostać poprowadzony na tym odcinku inną drogą. Perspektywa odbudowy mostu to ok. najbliższe 2 lata. 

Czarny: Gaboń (Praczka- 500m npm) – Przehyba (Schronisko górskie – 1175m npm).

Różnica wzniesień ok.700m, długość szlaku ok.8.5km. Szlak prowadzi drogą dojazdową (droga zamknięta dla ruchu samochodowego) do schroniska i wieży przekaźnikowej na Przehybie, z tego względu jest zawsze przetarty i dostępny zimą, również dla turystów pieszych. Na trasie przejścia kilka zadaszonych wiat, ok. 1km przed schroniskiem, na stokach

Warto zobaczyć

Aktualności

26 Jesienny Festiwal Teatralny

26 Jesienny Festiwal Teatralny Stary Sącz Kino Sokół ( ul. Batorego 23) od 02.10 do 23.10.2022 Program : Bilety online – Zapraszamy Plakat :

Pannonica Festiwal

Pannonica Festiwal 01-03.09.2022 Barcice nad Popradem Program Bilety

Skip to content