STARY SĄCZ

Oficyna Raczków

Rynek 21 w Starym Sączu- piętrowy dom zwany „Oficyną Raczków” wyróżnia się niezwykłym wystrojem sieni, podwórka i oficyny. W II połowie XIX w. był tutaj zajazd z karczmą, który prowadził Wawrzyniec Cycoń, burmistrz Starego Sącza w latach 1878-1882. Na początku XX w. nadbudowaną kamienicę zakupił Czech Józef Straka, po czym otworzył w niej restauracji i hotel „Szczawnicki”. Fantazyjne malowidła na ścianach i sufitach oraz drewniane rzeźby na podwórku pozostawił po sobie Józef Raczek. Działacz społeczny, a zarazem artysta-amator mieszkał i tworzył w oficynie, do której wprowadził się po powrocie do rodzinnego Starego Sącza w latach 70. minionego wieku.

Fot. Marcin Rola
W swoim pokoju „Pod muzami” gościł tabuny twórców ludowych. Chętnie częstował winem własnej roboty z głogu i dzikiej róży. Zajmował się nie tylko malarstwem i rzeźbą. Kręcił filmy, fotografował, pisał wiersze. Dom zamienił w wielką galerię, sławiącą burzliwe dzieje miasta i Sądecczyzny. W wielu obrazach naśladował malarstwo Nikifora. Po mieście chodził w tradycyjnym płaszczu Lachów sądeckich. Pewien czas pomieszkiwała u niego nawet Maria Wnęk – słynny, sądecki „Nikifor w spódnicy”. Bywało nawet, że słynna prymitywistka malowała postacie, a Raczek dodawał tło.
Fot. Dominika Zaręba

Warto zobaczyć

Aktualności

26 Jesienny Festiwal Teatralny

26 Jesienny Festiwal Teatralny Stary Sącz Kino Sokół ( ul. Batorego 23) od 02.10 do 23.10.2022 Program : Bilety online – Zapraszamy Plakat :

Pannonica Festiwal

Pannonica Festiwal 01-03.09.2022 Barcice nad Popradem Program Bilety

Skip to content