STARY SĄCZ

Koncert „Nie tylko fado” Joao de Sousa

02.04.2023, godz. 20:00, Kino Sokół (ul.Batorego 23)

João de Sousa – urodzony w Portugalii, od 2006 roku mieszka i tworzy w Polsce. Ceniony wokalista, gitarzysta i kompozytor. Jego luzofońskie korzenie w znacznym stopniu wpływają na muzykę jaką tworzy i wykonuje, choć fascynacje innymi gatunkami – jazzem, world music czy muzyką alternatywną, swobodnie oddalają go od fado. Inspiracji poszukuje wszędzie – w muzyce elektronicznej, hip-hopie, reggae – przekształcając ich elementy na własny unikalny muzyczny język.
 
Współpracował, m.in.: z Andrzejem Smolikiem, zespołem Mikromusic, Dorotą Miśkiewicz czy z Arielem Ramirezem. Ma na swoim koncie cztery autorskie płyty. Jego piosenki znalazły się na kultowych albumach-składankach: „RAM Cafe” czy „Siesta” Marcina Kydryńskiego.
 
Fakt, że João śpiewa przede wszystkim po portugalsku w kraju, w którym większość osób nie rozumie tego języka, sprawił, że artysta wykreował swój osobisty sposób pisania i śpiewania słów tak, aby były one zrozumiałe dla słuchacza przede wszystkim jako zapis dźwiękowy. Po przełamaniu barier językowych, teksty João de Sousy tchną zmysłowością i upodobaniem do kalamburów, które nierzadko prowadzą nas w świat surrealistycznych obrazów.
 
Podczas koncertu usłyszymy również kilka piosenek śpiewanych po polsku – z najnowszego programu koncertowego zatytułowanego „Groszki i róże”. Będzie to subiektywny wybór piosenek od lat 30 do czasów współczesnych, w oryginale wykonywanych głównie przez kobiety.

Aktualności

Stary Sącz blogowo.

Odkryj Beskid Sądecki Nowe i stare, wakacyjne atrakcje i nie tylko – odkryj urok Starego Sącza Plan na wypad Stary Sącz – co warto zobaczyć?

Skip to content